Renovace podlah

S trochou nadsázky se dá přirovnat poškození podlahy k začínajícímu požáru. Ve chvíli, kdy k němu dojde, je možné poškozenou podlahu opravit s použitím jednoduchých postupů. Pokud však dojde k zanedbání údržby podlahy a otálení s drobnou vadou, následky mohou být v mnoha případech zdrcující a drobná vada podlahy se změní ve vážný problém.

Obsah článku

 

 

Jak dochází k poškození podlahy?

Hlavní příčiny poškození podlahy a jejich důsledky jsou především:

  1. Únik kapající vody na podlahu
  2. Rozdrolené místo na soklu
  3. Malá odřenina nebo trhlina podlahy od manipulace s nábytkem

Následky takového poškození mohou přerůst ve velmi vážné problémy:

  1. Tepelná izolace nasáklá vodou
  2. Zasažené a tlející nosné trámy konstrukce
  3. Rezivění nosné konstrukce
  4. Narušení statiky nosné konstrukce a tím celého objektu

 

 

Jak předcházet poškození podlahy?

Nejdůležitější je pravidelná kontrola podlahy a správná péče o podlahu a údržba podlahy. Tímto se dá předejít vážnějším následkům a poškození podlahy.

 

 

Co dělat když k poškození podlahy došlo?

Zde je několik rad, které pomohou s problémem – jak opravit podlahu, u níž k poškození již došlo a je potřeba renovace podlahy.

Pokud je již podlaha poškozená musí přijít na řadu rekonstrukce podlahy.

Oprava staré podlahy včetně rekonstrukce a renovace staré a historické podlahy – nejlepším postupem při restaurování podlahy je, že zachováme a vrátíme i původní podklad – hrubé dřevěné podlahy a lepené podlahy. Podklad podlahy musí mít dostatečnou pevnost a být rovný. U parket a vlysů je daný normový požadavek ≤ 2 mm / 2 m. Tento požadavek mají problém splnit hlavně hrubé historické podlahy, které těchto parametrů většinou zdaleka nedosahují. Často toho nelze dosáhnout ani broušením a hoblováním historických podlah. Dříve používané tradiční postupy vyrovnávání podlah, jako jsou podsyp pilinami a hoblinami, podkládání prkének či třísek, jsou nahrazeny vkládáním další mezivrstvy. Jako podklad podlahy se dnes používají aglomerované desky na bázi dřeva, dřevoštěpkové OSB desky. Jako doplněk se používají netkané textilie nebo pěnové polyetylenové fólie. Tyto metody a materiály se používají pro podklad i při pokládce nové podlahy – vlysy a parkety.

Pokládku nové podlahy nebo rekonstrukci staré podlahy často komplikuje vlhkost stěn a pokud současně probíhají i jiné stavební práce, tak vyšší vzdušná vlhkost. Řešením je použtí aglomerovaných desek. Tím dojde ke snížení vlhkosti podkladu při montáži podlah. Normová hodnota, která by měla být dodržena je < 7-12% a u betonu < 3%. Použití parotěsné folie není vhodné. Desky vlhkost částečně brzdí.

 

 

Jak se rozhodnout mezi opravou podlahy nebo položením nové podlahy?

Rekonstrukce podlahy dává smysl hlavně v případě, pokud cena realizace opravy nepřesáhne cenu pokládky nové podlahové krytiny. Pokud není poškození podlahy vážné, oprava se většinou vyplatí. Oprava podlahy se vyplatí hlavně u masivních dřevěných podlah, které jsou hodnotné, dlouhověké a snesou i několik broušení.

Dalším důvodem, kdy se rozhodnout pro rekonstrukci, je zachování historické podlahy, případně kvalitní starší dřevěné podlahy, která po opravě dodá prostorám osobitý a stylový vzhled. Hlavně u rekonstrukce historických podlah se dle jejich stupně poškození může cena vyšplhat opravdu vysoko.

 

 

Oprava parket a dalších dřevěných masivních a vícevrstvých a podlah

Drobné poškození parket, zámeckých parket (kazety) a průmyslových mozaik (kantovky) lze opravit většinou snadno.
Více o renovaci dřevěné podlahy naleznete ZDE.

 

 

Oprava klasických dřevěných prkenných podlah

Pokud jsou jednotlivá prkna pevná se spárami 1 mm a bez vážnějšího poškození, stačí ve většině případů pouze jednoduchá oprava.
Více o renovaci dřevěných prkených podlah naleznete ZDE.

 

 

Oprava ostatních druhů podlah

V případě že se jedná o rozsáhlejší poškození podlahy z PVC (podlaha je například značně prošlapaná, je odřený povrch nebo je potrhaná), oprava se většinou nevyplatí a často ani není možná. V tomto případě je nejlepší volbou odstranit stávající krytinu a položení nové podlahy.

 

 

Nabídka podlahářských prací firmy In Floor s.r.o.

Nabídka profesionálních služeb firmy In Floor s.r.o. v oblasti oprav a údržby podlah zahrnuje kompletní servis v oblasti podlah v rámci celé České republiky i zahraničí. Naší práci děláme kvalitně, máme s ní dlouholeté zkušenosti a spokojenost zákazníka je pro nás na prvním místě. Víme, že dobře odvedená práce je naší nejlepší vizitkou. Naše reference mluví za vše.

Renovace dřevěných podlah, renovace parket, broušení dřevěných podlah, broušení parket, čištění laminátových podlah, pastování dřevěných podlah, impregnace dřevěných podlah, voskování dřevěných podlah, údržbu parket, , čištění parket, voskování parket, impregnace laminátových podlah, impregnace dřevěného nábytku, odstranění šmouh a fleků z podlah zajistíme prostřednictvím profesionálních prostředků v rámci celé České republiky.