Renovace dřevěné podlahy

I při pravidelné údržbě a šetrnému zacházení může dojít k poškození dřevěné podlahy. Pokud údržbu zanedbáme, případně používáme a zatěžujeme dřevěnou podlahu jinak, než bylo plánováno při její pokládce, šance na její poškození tím stoupá v přímé úměře. Dřevěná podlaha potřebuje pravidelnou údržbu a dodržování několika základních pravidel k tomu, aby se zachovaly její původní vlastnosti a vzhled. Zanedbaná údržba dřevěné podlahy a otálení s drobnou vadou, většinou vede k závažnějším vadám. Pokud již k vadě podlahy došlo je nutná oprava dřevěné podlahy. Zde najdete několik rad, jak poškození dřevěných podlah předcházet a jak již vzniklé poškození dřevěné podlahy řešit.

Obsah článku

 

 

Jaké jsou hlavní příčiny vzniku vad dřevěné podlahy a poškození vznikající při používání podlahy?

Hlavní příčiny vad dřevěné podlahy:

  1. Výrobní vady dřevěné podlahy – podélné chybějící hrany, vyštípnuté rohy a lunkry (vyhloubené plošky vznikající nesprávným a necitlivým zastavením brusky či frézky)
  2. Vady dřeva – suky, očka, smolníky, hnízda, trhliny, dřeňové vady, běl a nepřirozená zabarvení
  3. Vady vzniklé vážnými chybami při realizaci podlahy – vlhkost staveb, vlhkost podkladů, škvára dříve použitá pro zásypy, nerovnost podkladů, nerovné zdi a další.

Příčiny poškození dřevěné podlahy v průběhu jejího používání:

  1. Nedostatečné větrání
  2. podstatně snížená nebo zvýšená relativní vlhkost vzduchu
  3. neodpovídající používání dřevěné podlahy – nesprávná obuv, zvířata a nečistoty apod.
  4. nedodržování správné frekvence údržby dřevěných podlah

 

 

Jak zabránit vadám dřevěných podlah při jejich realizaci?

Přejímka dřevené podlahy

Je velmi důležité věnovat pozornost dodaným podlahám a podlahovému příslušenství (podlahové lišty, prostředky povevrchových úprav) již při jejich přejímce. Dále je třeba kontrola podkladů pod dřevěné podlahy aby nedošlo k bobtnání dřevěné podlahy nebo při následné změně vlhkosti v místnosti může dojít ke konkávní či konvexní změně dřevěných podlah. Tímto se dá předejít vážnějším následkům a poškození podlahy.

Nejčastějším důvodem poškrábaných lamel u nové dřevěné podlahy je nevhodná doprava, manipulace a uskladnění materiálu pro novou dřevěnou podlahu. Je tedy samozřejmě nutná důsledná kontrola již realizované nové dřevěné podlahy při její přejímce od zhotovitele.

Lakování dřevěné podlahy

Je třeba dávat důslednou pozornost při lakování dřevěných podlah. Často totiž dochází k takzvanému pomerančovému efektu. Stává se tak ve styku dvou dřevěných prken, fošen a lamel masivu, kde může dojít ke vzniku stříšek. Toto se nazývá pomerančový efekt. K tomu může dojít i u laminátových lamel. U laminátu dochází i k banánovému efektu.

Nevhodná realizace podlahového topení u dřevěných podlah

Při provedení nevhodné realizace podlahového topení dochází vlivem tepla k deformaci podlahové krytiny. Nevhodnou realizací podlahového topení se rozumí buď špatně provedená pokládka dřevěné podlahy nebo nesprávný výběr dřevěné podlahové krytiny.

Pokud nějaké vady a nedostatky jsou, je uvést do protokolu o převzetí podlahy.

 

 

Jak chránit dřevěné podlahy a předcházet poškození během jejich používání?

Ochrana dřevěné podlahy není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Stačí dodržovat několik základních pravidel, ctít normy a věnovat podlaze pozornost pravidelnou údržbou. Životnost dřevěné podlahy je pak dlouhověká, podlaha si zachová svůj vzhled a kvalitu.

Je velmi důležité větrat a topit v místnostech s dřevěnou podlahou, aby relativní vlhkost vzduchu by měla být mezi 50-60%. Toto pravidlo je třeba dodržovat i v topném období. Tomu mohou pomoci květiny nebo odpařovací nádoby v místnosti. Pokud je vlhkost nižší, podlaha vysychá, smršťuje se a vznikají spáry. Když je vlhkost vyššíDalším důležitým pravidlem je teplota v místnosti s dřevěnou podlahou. Měla by mít okolo 20-22 °C.

Údržba spočívá v pravidelném čištění dřevěné podlahy a používání ochraných prostředků během běžného úklidu. Pokud však po letech začne ztrácet nebo již ztratila svůj původní vzhled, je třeba přistoupit k o něco účinnějším metodám čištění a renovace dřevěných podlah.

Pokud již nestačí běžné čistící a ochranné prostředky, jako jsou vosky a oleje na dřevěnou podlahu, je třeba zhodnotit stav a stupeň poškození dřevěné podlahy a zvolit vhodný způsob renovace. Pokud je poškození podlahy závažné, je na zvážení výměna celé podlahové krytiny nebo její části.

 

 

Jak postupovat, když podlaha ztratila svůj vzhled nebo je poškozená?

Rekonstrukce dřevěné podlahy dává smysl hlavně v případě, pokud cena realizace opravy nepřesáhne cenu pokládky nové podlahové krytiny. Pokud není poškození podlahy vážné, oprava se většinou vyplatí. Oprava podlahy se vyplatí hlavně u masivních dřevěných podlah, které jsou hodnotné, dlouhověké a snesou i několik broušení.

Dalším důvodem, kdy se rozhodnout pro rekonstrukci, je zachování historické podlahy, případně kvalitní starší dřevěné podlahy, která po opravě dodá prostorám osobitý a stylový vzhled. Hlavně u rekonstrukce historických podlah se dle jejich stupně poškození může cena vyšplhat opravdu vysoko.

 

 

Renovovovat dřevěnou podlahu svépomocí nebo zvolit odborníky?

Renovaci dřevěné podlahy lze provést se správnými nástroji a prostředky buď svépomocí nebo práci svěřit firmě, která se údržbou a renovacemi dřevěných podlah zabývá. Výhodou specializované firmy je ušetřený čas a síly se sháněním čistících a brusných strojů, vosků, olejů, laků a samozřejmě samotné práce. Nehledě na to, že často ušetříte i nervy, pokuď čištění nebo oprava nejde podle vašich představ.

Jedná-li se o lakování dřevěné podlahy, tak v tomto případě je přenechání práce odborníkům v podstatě nutností. Lakování je totiž velmi náročné, musí se dělat velmi pečlivě a jsou potřebné zkušenosti.

Pokud se nejedná o rozsáhlé prostory a chceme renovovat svépomocí, tak při rozpočítání ceny na metr čtvereční, často poplatky za zapůjčení čistících a brousících strojů a nákupu potřebných laků a vosků vyjdou na podobnou částku nebo i více, než při realizaci odbornou firmou.

 

 

Oprava parket a dalších dřevěných masivních a vícevrstvých a podlah

Drobné poškození parket, zámeckých parket (kazety) a průmyslových mozaik (kantovky) lze opravit většinou snadno.

 

 

Oprava klasických dřevěných prkenných podlah

Pokud jsou jednotlivá prkna pevná se spárami 1 mm a bez vážnějšího poškození, stačí ve většině případů pouze jednoduchá oprava.

 

 

Nabídka podlahářských prací firmy In Floor s.r.o.

Nabídka profesionálních služeb firmy In Floor s.r.o. v oblasti oprav a údržby podlah zahrnuje kompletní servis v oblasti podlah v rámci celé České republiky i zahraničí. Naší práci děláme kvalitně, máme s ní dlouholeté zkušenosti a spokojenost zákazníka je pro nás na prvním místě. Víme, že dobře odvedená práce je naší nejlepší vizitkou. Naše reference mluví za vše.

Renovace dřevěných podlah, renovace parket, broušení dřevěných podlah, broušení parket, čištění laminátových podlah, pastování dřevěných podlah, impregnace dřevěných podlah, voskování dřevěných podlah, údržbu parket, , čištění parket, voskování parket, impregnace laminátových podlah, impregnace dřevěného nábytku, odstranění šmouh a fleků z podlah zajistíme prostřednictvím profesionálních prostředků v rámci celé České republiky.